MY PLANET MY PLANET

цікавий сайт для всієї родини


РУС


 
Фонові малюнки для робочого столу

Про який елемент писав Конан Дойл?


"...Так! Це був собака, величезний, чорний, як смола... З його роззявленої пащі виривалося полум'я, очі метали іскри, по морді й зашийку переливався мерехтливий вогонь... Я доторкнувся до цієї голови, що світилася, й, віднявши руку, побачив, що мої пальці теж засвітилися в темряві. Фосфор, — сказав я."

Ось у якій негарній історії виявився замішаний цей елемент.

Більше трьохсот років відокремлюють нас від того моменту, коли гамбурзький алхімік Геннінг Бранд відкрив новий елемент — фосфор. Те, що отримана речовина світилася без підігріву, було незвичайне й нове. Цією властивістю нової речовини Бранд не сповільнив скористатися. Він став показувати фосфор різним привілейованим особам, одержуючи від них подарунки й гроші.

Фосфор виявлений буквально у всіх органах зелених рослин. В організмі тварин фосфор зосереджений головним чином у кістяку, м'язах і нервовій тканині. Тому академік Ферсман називав фосфор "елементом життя й думки." Зубна емаль — це теж сполука фосфору.

Доведено, що фосфор широко розповсюджений у земній корі, головним чином у вигляді фосфату кальцію.

Фосфор часто називають багатоликим елементом. Ця властивість фосфору — його здатність перебувати в декількох алотропних модифікаціях.

Мабуть, найвідоміша модифікація елементу № 15 — м'який, як віск, білий або жовтий фосфор. Це її відкрив Бранд, і завдяки її властивостям елемент одержав своє ім'я: у перекладі з грецької "фосфор" означає світлоносний, той, що світиться. Білий фосфор отруйний. При нагріванні без доступу повітря вище 250°С білий фосфор перетворюється на червоний. Він не світиться в темряві, не отруйний.

Головні споживачі фосфору — виробництво сірників, металургія, хімічні виробництва.