MY PLANET MY PLANET

цікавий сайт для всієї родини


РУС


 
Фонові малюнки для робочого столу

Цікаве про золото та срібло


Більше матеріалу про золото і срібло міститься на сторінці з текстом російською мовою.


Благородними металами золото й срібло називаються не стільки тому, що вони рідкісні й гарні , скільки тому, що вони не іржавіють. Інша причина в тому , що їх дуже важко розчинити. Майже єдина рідина, що розчиняє золото — це суміш двох дуже сильних і міцних кислот — азотної й соляної. Кожна з них може швидко розчинити більшість металів, але ні та, ні інша окремо не може робити того ж із золотом. Це можливо зробити тільки сумішшю обох кислот, яка називається "царською горілкою", тому що вона здатна розчинити навіть царя металів — золото.

Відомий датський фізик Нільс Бор за створення теорії будови атома був нагороджений у 1922 році Нобелівською золотою медаллю. Під час окупації гітлерівцями Данії, де жив Нільс Бор, ця медаль була розчинена в "царській горілці" (суміш соляної і азотної кислот), щоб вона не дісталася фашистам. Після війни хлорид золота був відновлений до металу, з якого знову виготовили медаль.

Блиск позолоченим виробам, у тому числі й рамам для картин, можна повернути, якщо протерти їх розрізаною цибулиною, а потім відполірувати м'якою сукниною.

Позолочені вироби із бронзи можна мити мильним розчином, у який додано кілька крапель нашатирного спирту.

Алхіміки називали срібло "металом Місяця", вони були переконані, що кожний метал у земних надрах зароджується й накопичується під впливом певної планети.

Срібло — метал білого кольору , дуже тягучий, пластичний і ковкий, ріжеться ножем. Срібло дуже гарно полірується, має найвищу відбивну здатність, є найбільш электро- і теплопровідним металом. "Царська горілка", яка розчиняє золото, на поверхні срібла утворює захисну плівку. При тривалому перебуванні на повітрі срібло поступово темніє під дією сірководню, що є в повітрі. Озон також утворює на поверхні срібла чорний наліт.

У природі срібло утворює більш як 60 мінералів, у яких перебуває в різному стані. Самородне срібло зустрічається значно рідше самородного золота, тому що легше утворює з'єднання з іншими елементами. Воно являє собою природний сплав із золотом, міддю, залізом, вісмутом, ртуттю, платиною й іншими елементами. Великі самородки надзвичайно рідкісні й можуть досягати сотень кілограмів.

Срібло має дуже широкий діапазон використання — ювелірна справа, фотографія, електроніка, точне приладобудування, ракетобудування, медицина, монети, медалі й ін. Срібло здавна використовувалося для виготовлення посуду, столових приладів і предметів прикрас. Найкращим і незрівнянним звучанням відрізнялися срібні дзвіночки. При виготовленні великих дзвонів для кращого звучання майстри вводили в бронзу срібло. Відполіровані металеві пластинки зі срібла були прототипом сучасних скляних дзеркал.

Чому срібло тьмяніє, а золото ні?

У повітрі в тому або іншому вигляді завжди присутні сліди сірчистих газів, і вони впливають на багато речовин, що лежать на відкритому повітрі . Це особливо помітно там, де відбувається горіння кам'яного вугілля, тому що воно виділяє в повітря сірчисті гази із сірки, домішаної до кам'яного вугілля. Але на золото сірчисті гази не діють, і воно залишається світлим; а на срібло вони діють, причому утворюється темний наліт так званого сірчистого срібла. При чищенні срібла це сірчисте срібло стирається.

Коли на собі носять срібні браслети, хрестики та інші прикраси і приймають ліки, до яких входять сірчисті сполуки, то нерідко помічають, що прикраси чорніють. Це відбувається тому , що сірчисті сполуки з ліків через кров виділяються в шкірі, і на поверхні прикрас утворюється сірчисте срібло.